Zdrava ishrana beba, kao i starijih, podrazumeva pre svega balansiranu ishranu.
Žitarice – prva hrana (sa navršena četiri meseca)
Žitarice su obično prva hrana za odojče. One su odličan izvor gvožđa, vitamina B, i kalorija koje su bebi potrebne za rast i razvoj. Počinje se pirinčanim i kukuruznim žitaricama. One su lako svarljive i izazivaju najmanje alergija, pošto ne sadrže gluten.
Na našem tržištu se mogu naći ove žitarice koje u sebi već sadrže adaptirano mleko. One se onda spremaju sa vodom. Posle šestog meseca se mogu dati kombinovane žitarice koje sadrže pšenicu, proso, ječam, raž. I one se takođe mogu naći na tržištu u nekoliko različitih ukusa, uglavnom sa dodatkom voća.
Treba početi sa manjom količinom zbog mogućih reakcija i postepeno povećavati do količine od 120-150 ml. Obrok treba uvek davati kašičicom. Nikad bočicom, Razlog je kako bi se smanjio rizik od karijesa i sprečilo unošenje veće količine u organizam nego što je potrebno.
Povrće pre voća
Povrće je izvor minerala i vitamina neophodnih za rast i razvoj. U drugoj polovini petog meseca (oko tri nedelje posle uvođenja žitarica), ukoliko je naš cilj zdrava ishrana beba, u dečju ishranu treba uvesti pire od povrća. Preporučuje se prvo povrće blagog ukusa, kao što su krompir i šargarepa, a potom bundeva, grašak, tikvice, karfiol, keleraba, kelj, blitva, spanać, brokoli.
Pošto je u bebinu ishranu uvedeno povrće, treba početi sa davanjem voća, prvo u obliku soka (jabuka, breskva), a zatim kaše (jabuka, breskva, kruška, banana). Povrće se uvodi pre voća, jer započinjanje slatkim ukusom može da učini povrće manje ukusnim. Kiselo voće koje iritira nezreli digestivni sistem se ne preporučuje dok beba uspešno ne prihvati ostalu hranu. Bobičasto voće (jagoda, malina, kupina) se ne preporučuje do navršenih godinu dana, zbog visoke alergogenosti.
Odojčad koja pati od konstipacije (zatvor) može da dobije sok od jabuke i u četvrtom mesecu, a kasnije se u tu svrhu koriste sokovi od breskve i kajsije. S obzirom na kalorijsku vrednost, banana se ne savetuje odojčetu sklonom gojaznosti.
Meso – neophodan izvor gvožđa
Meso se u ishranu odojčeta uvodi krajem šestog meseca. Količina mleka (dojenja) se smanjuje uvođenjem nemlečne hrane. Važni nutrijenti koje treba nadoknaditi su proteini, gvožđe, B vitamin. Meso je vrlo dobar izvor tih nutrijenata i važan deo ishrane odojčeta u tom periodu.
Gvožđe iz mesa se bolje resorbuje nego iz biljaka, a mali rizik od alergijskih manifestacija će se smanjiti ako se u početku daje ćureće meso umesto pilećeg i jagnjeće, umesto junećeg.
Zbog lakšeg gutanja, meso uvek treba davati zajedno sa povrćem i to najpre pasirano, potom gnječeno, pa seckano.
Posle mesa, u zdrava ishrana beba podrazumeva uvošenje žumanceta (nakon šesog meseca). Preporučuje se tvrdo kuvano, kombinovano sa povrćem ili žitaricama, do tri puta nedeljno. Belance se uvodi posle prvog rođendana, da bi se izbegle alergijske manifestacije.
Mlečni proizvodi, jogurt i meki sirevi se mogu uključiti u ishranu odojčadi u uzrastu od oko sedam meseci.
Zdrava ishrana beba – Šta treba izbegavati u prvim mesecima nemlečne ishrane?
- Spanać, cvekla, tamno zeleno povrće (brokoli) imaju velike količine nitrata koji smanjuju bebin hemoglobin, pa ih u ishranu treba uključiti tek posle drugog povrća
- Pšenica, jaja, citrusno voće, zato što izazivaju alergiju
- Med se ne uvodi pre kraja prve godine, jer ponekad sadrži spore bakterije Clostridium botulinum, koja izaziva ozbiljne bolesti kod odojčadi
- Slano je stečeni ukus, tako da odojčad nema sklonosti ka slanoj hrani, pa dodavanje soli može da optereti njihove bubrege
Tekst preuzet iz knjige „Od prvog obroka do školske užine” Prim dr med. Jasminke Komnenović